راه اندازی دو موتور به صورت یکی پس از دیگری در پی ال سی S7-1200 زیمنس-Siemens

در این مقاله می خواهیم به بررسی نحوه راه اندازی دو موتور به صورت یکی پس از دیگری در پی ال سی S7-1200  بپردازیم. پیشنهاد می کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. 

فرایند کنترلی خواسته شده بدین صورت است که با زدن یک شستی موتور شماره یک وارد مدار شود و پس از مدت زمانی مشخص موتور شماره 2 نیز وارد مدار شود. در صورت فعال شدن یک شستی استپ هر دو موتور خاموش شوند. در این مثال فرض شده است برای شستی استپ از تیغه باز هم در نرم افزار و هم در سخت افزار استفاده شده است. 

برای نوشتن برنامه در نرم افزار باید از 2 عدد شستی و 2 عدد خروجی یا بلاک SR و تایمر استفاده شود. در پی ال سی-PLC نیاز به وجود تایمر به صورت سخت افزاری نداریم و این یکی از مزیت های تابلوهای پی ال سی-PLC نسبت به تابلوهای رله کنتاکتوری است. می توان برای نوشتن برنامه از بلاک SR استفاده نشود و به جای آن از Set یا Coil استفاده شود. عملکرد برنامه به این صورت است که با فعال شدن شستی I1.0 موتور اول روشن می شود، همزمان با روشن شدن موتور اول باید تایمر شروع به کار کند. به همین دلیل از یک تیغه باز موتور اول برای فعال شدن تایمر استفاده می کنیم. همچین از خروجی تایمر برای فعال شدن بلاک SR مربوط به موتور دوم استفاده می کنیم. تایمر استفاده شده در این فرایند از نوع TON می باشد. نحوه کار تایمر به این صورت است که فعال شدن پایه IN در ورودی، تایمر شروع به زمان گیری می کند و بعد از سپری شدن مدت زمان تنظیم شده در پایه ورودی PT، خروجی Q تایمر فعال می شود. به این نمونه تایمر، تأخیر در وصل نیز گفته می شود.

ورودی و خروجی ها این فرایند به صورت زیر است:

I1.0: شستی مربوط به روشن شدن موتور اول 

I1.1: شستی مربوط به خاموش شدن هر دو موتور 

Q1.0: خروجی مربوط به موتور اول 

Q1.1: خروجی مربوط به موتور دوم 

برنامه نوشته شده در نرم افزار TIA Portal به صورت زیر است: 

PLC S7-1200 Siemens

موارد گفته شده مربوط به نرم افزار پروژه مورد نظر است. برای راه اندازی علاوه بر قست نرم افزاری، باید سخت افزار پروژه نیز انجام شود. برای مدار قدرت لازم است که سه فاز RST تا موتور سیم کشی شوند. نحوه سیم کشی بدین صورت است سیم های مربوط به سه فاز پس از عبور از تجهیزات کلید مینیاتوری و کنتاکتور و رله بی متال به موتور سیم کشی می شوند. سیم کشی قسمت سخت افزاری مدار فرمان هم بدین صورت است که ابتدا ورودی ها با توجه سینک-sink و سورس-source بودن وایرینگ می شوند. در حالت source سر مثبت تغذیه ورودی ها به یک طرف شستی و سر دیگر شستی به ورودی مربوطه در پی ال سی و سر منفی تغذیه به مشترک ورودی ها سیم کشی می شود اما در حالت سینک-sink سر منفی تغذیه به یک طرف شستی  و سر دیگر شستی به ورودی مربوطه در پی ال سی و سر مثبت تغذیه به مشترک ورودی ها سیم کشی می شود. برای سیم کشی خروجی ها نیز باید از خروجی پی ال سی به ورودی یک رله (بوبین) وصل کرد و در طرف دیگه رله یک ولتاژ به پایه com رله می دهیم. درصورت فعال شدن خروجی، بوبین رله فعال و ولتاژ داده شده به com در پایه NO رله ظاهر می شود. از این ولتاژ برای تحریک بوبین کنتاکتور استفاده می شود. 

دقت شود نمی توان خروجی پی ال سی- PLC را بدون هیچ تجهیز واسطی مستقیم به موتور وصل کرد.

 

 

مجموعه نوآوران با کادری مجرب و تجربیات فراوان در اجرای پروژه های صنعتی، تامین و فروش، راه اندازی و تعمیر محصولات شرکت زیمنس شامل پی ال سی های Logo ، S۷-۲۰۰ ، S۷-۳۰۰ ، S۷-۴۰۰، S۷-۱۲۰۰ و S۷-۱۵۰۰  آماده ارائه­ ی خدمات، مشاوره و آموزش به شما عزیزان است.

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

 

افزودن نظر